Camfrog Hakkında Hersey
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Camfrog Tartısma Forumları!

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Hukuk_? Nedir Gİr Bak

YazarMesaj
Apdullah

Apdullah

Hukuk_? Nedir Gİr Bak Empty
MesajKonu: Hukuk_? Nedir Gİr Bak   Hukuk_? Nedir Gİr Bak EmptyCuma Ekim 31, 2008 3:19 pm

[b]Hukuk öğrencileri için
Politik Ekonomi
GİRİŞ
Politik Ekonomi: Toplumsal üretim ilişkilerinin yani insanların ekonomik ilişkilerinin
gelişmesi bilimidir.
Toplumdaki maddi varlıkların üretilmesinin ve dağılımının tabi olduğu yasaları inceler.
Politik ekonomi, ilkel topluluk, kölecilik, feodalizm, kapitalizm ve sosyalizm denen üretim ilişkilerini araştırır.
İlkel Toplum: Toplumun sınıflara bölünmesinden önceki toplum düzeni.
Kölelik,feodalizm ve kapitalizm:Emekçi kitlelerin köleleştirilmesine ve sömürülmesine dayanan toplum biçimi.
Sosyalizm: İnsanın insan tarafından sömürülmediği toplum düzenidir.
Politik ekonomi gelişmenin toplumda nasıl alt aşamalardan üst aşamalara doğru olduğunu;
İnsanın insan tarafından sömürüsüne dayanan toplum düzenlerinin nasıl oluştuğunu, geliştiğini ve yok edildiğini
Tarihsel gelişiminde sosyalist üretim tarzının zaferini nasıl hazırladığını,
Sosyalizmin ekonomik yasalarını,
Sosyalist toplumun ortaya çıkışı,
Komünizmin üst aşamasına doğru gelişmesinin yasalarını araştırır.
Marksist Politik Ekonomi Yöntemi: Diyalektik materyalizm yöntemidir.
Marksist – Leninist Politik Ekonomi: Diyalektik ve tarihsel materyalizmin temel ilkelerinin toplumun ekonomik yapısının araştırılmasında kullanılmasına dayanır.
Teorik Deyimler:Meta (mal) para,sermaye vb.
MARX:En basit en sık yenilenen,kitlesel olarak ortaya çıkan ilişkiyi,bir metanın diğeriyle olan değişimini ayırır. Paranın ortaya çıkışını açıklar, paranın sermayeye değişim sürecini,kapitalist sömürünün özünü ortaya koyar,toplumsal gelişmenin kaçınılmaz olarak kapitalizmin çöküşüne ve komünizmin zaferine götürdüğünü kanıtlar.
Marx ‘ ın Yöntemi:En basit ekonomik kategorilerden karmaşıklarına doğru adım adım tırmanmadan oluşur.
Bu toplumun yükselen bir çizgi boyunca alt aşamalardan bir üst aşamaya doğru ilerleyen gelişmesine denk düşer.Bu yönteme MANTIKSAL araştırma,toplumsal gelişmenin TARİHSEL tahlili ile birleştirilir.
Politik Ekonomi: Toplumsal iktisadın her bir sisteminin temel özelliklerinin temel kavramlarını öğretir.
LENİN: Ekonomik gelişmenin birbirini izleyen dönemlerini karakterize edilmesi gereğini ortaya koyar.
Meta, para ve sermaye insan toplumunun çeşitli gelişme aşamalarında ortaya çıktıkları tarihsel sırayla incelenmektedir.
Politik Ekonomi: İnsanların, toplumun, sınıfların yaşamsal çıkarlarını ilgilendiren tümüyle gerçek ve güncel sorunları araştırır.
Politik ekonominin çeşitli tarzları vardır. Barbar burjuva, proleter (işçi),ara sınıflar, küçük burjuva politik ekonomisidir.
Marksist ve Leninist politik ekonomisi; işçi sınıfının çıkarlarına dayanan bir politik ekonomisidir.
Proleter politik ekonomistin kurucuları;
Karl MARX ve Fredrich ENGELS ‘ tır.
Kapitalizmden sosyalizme geçiş aşaması ve komünist toplumun iki aşaması öğretisini genel özellikler içinde hazırlayıp ortaya koydular. Bunlara Lenin’in de çalışmaları yaratıcı bir şekilde geliştirildi.
Marksist-Leninist politik ekonomi; Kapitalist bir boyunduruktan kurtuluş savaşında işçi sınıfının ve tüm emekçi insanlığın elinde güçlü bir ideolojik silahtır.
İlkel Toplumun Üretim Tarzı: İnsanın oluşumu dünya tarihinin yaklaşık bir milyon yıldan az bir zamandır süren ve bugün halen devam eden dördüncü zamanın başlangıç dönemine rastlar.
Avrupa, Asya ve Afrika’nın sıcak ve nemli bölgelerinde, insansı maymunların yüksek derecede gelişmiş bir türü yaşıyordu. Bir dizi geçiş aşamalarını kapsayan uzun bir gelişmeden sonra, insanların tarih öncesi atalarından insan ortaya çıktı.
Böyle olması doğanın en muazzam alt üst oluşudur. Bu alt üst oluş insanın ustaları iş aletleri imal etmeye başladığında gerçekleşti.
Aletlerin imal edilmesiyle emek başladı. Çalışma yoluyla, insanımsı maymunun ön ekstremiteleri insanın eli haline dönüştü.
Eller çalışmada kullanılmaya başladıktan sonra dik yürüyüşle son geçiş tamamlandı. Bu insanın oluşumun da büyük rol oynadı. İnsanlar sürüler ve kümeler halinde yaşıyordu. Bu aralarında bir bağ oluşturdu.Bu bağ çalışma bağıyla kurulan bağdı.İnsanın oluşumu aynı zamanda insan toplumunda oluşumudur.Zoolojik durumdan toplumsal duruma geçiştir.
http://www.camfrog.forum.st

Hukuk_? Nedir Gİr Bak
1 sayfadaki 1 sayfası